Priešpienis – tradicinės medicinos paslaptis

Žmogaus, kaip ir kiekvieno žinduolio, organizmas turi imuninę sistemą, kurios paskirtis – apsaugoti organizmą nuo kenksmingų mikroorganizmų ir svetimkūnių. Imuninės sistemos ląstelės taip pat padeda atsikratyti užkrėstų, senų ar sergančių organizmo ląstelių.

Jei žmogaus imuninė sistema staiga visiškai nustotų funkcionuoti, jis taptų pažeidžiamas kasdien atakuojančių mikroorganizmų ir jų sukeltų infekcijų.

Viena pirmųjų imunitetą sustiprinančių priemonių žmogaus gyvenime – pirmasis motinos pienas, vadinamas priešpieniu (lot. colostrum). Ši į pieną panaši medžiaga gaminasi motinos organizme per pirmąsias valandas po gimdymo. Tai unikalus baltymų kompleksas, kurio paskirtis – stimuliuoti, „užvesti“ ką tik gimusios gyvybės imuninę sistemą. Priešpienis veikia kaip vakcina nuo daugelio virusų, bakterijų ir mielių grybelių.

Priešpienyje esantys antikūnai – IgM, IgG, IgA – yra svarbiausia imuninės sistemos dalis. Šie antikūnai efektyviai neutralizuoja platų bakterijų, virusų ir grybelių spektrą.

Palyginus su moters pienu, karvės priešpienyje yra 30–40 kartų daugiau antikūnų.

Priešpienio sudėtyje gausu įvairių vertingų komponentų, tačiau labiausiai priešpienis vertinamas dėl didelio natūralių antikūnų kiekio.

Antikūnai arba imunoglobulinai – tai kraujo plazmoje ir kituose organizmo skysčiuose cirkuliuojantys baltymai, kuriuos organizmas gamina siekdamas apsisaugoti nuo svetimkūnių, vadinamų antigenais, dažniausiai bakterijų arba virusų. Kai į organizmą patenka ligas sukelti galintys svetimkūniai, antikūnų užduotis yra juos neutralizuoti.

Dauguma ligas sukeliančių infekcijų į organizmą patenka per burną. Dalis jų lieka gleivinėse, pirmiausia – nosiaryklėje, žarnyne. Neutralizuoti šiuos mikroorganizmus yra efektyviau būtent tose lokalizacijose, kur jie yra. Dauguma priešpienyje esančių antikūnų nėra absorbuojami ar suvirškinami – jie pasilieka ant gleivinių, kur kovoja su patekusiais mikroorganizmais.

Organizmui susidūrus su įvairiais svetimkūniais, skirtingi imunoglobulinai (antikūnai) juos atpažįsta ir sunaikina. Skiriamos 5 imunoglobulinų klasės.

  • IgG – tai pagrindinė sveiko žmogaus imunoglobulinų klasė, sudaranti 70–75 proc. visų organizme esančių imunoglobulinų. Karvių priešpienyje šių imunoglobulinų taip pat yra daugiausia. Jie stiprina fagocitozę neutralizuodami toksinus, gina organizmą nuo infekcijas sukelti galinčių bakterijų ir virusų.
  • IgA – tai sekreciniai imunoglobulinai, veikiantys organizmo gleivinėje. Jie padeda apsaugoti gerklės, plaučių ir žarnyno gleivines, nes neutralizuoja į organizmą patenkančius mikrobus. Šie imunoglobulinai sudaro apie 15 proc. visų organizme esančių antikūnų.
  • IgM – stiprina fagocitozę, ypač prieš mikroorganizmus (5–10 proc.).
  • IgD – sveiko žmogaus serume jie sudaro apie 0,3–4 proc. visų imunoglobulinų. Naujagimio kraujo serume IgD nėra, jie atsiranda tik 1–6 gyvenimo mėnesį.
  • IgE – siejami su alerginėmis reakcijomis (0,002 proc.).

Priešpienyje esantys IgM, IgG, IgA antikūnai yra svarbiausia imuninės sistemos dalis. Šie antikūnai efektyviai neutralizuoja platų bakterijų, virusų ir grybelių spektrą.

Iki antibiotikų išradimo priešpienis buvo viena svarbiausių priemonių, padedančių apsisaugoti nuo infekcijų. Karvės priešpienis plačiai naudotas ir ajurvediniame gydyme, ir liaudies medicinoje. Jį sveikatinimo tikslais naudojo ir mūsų senelės.

Dalintis